Sn. Filiz Gencan AKIN ve Sn. Sevinç Baykan ÖZDEN' in BALMEK Ziyareti

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Toplantısı kapsamında şehrimizde bulunan Edirne Belediye Başkanı Sn. Filiz Gencan AKIN ve CHP Karesi Meclis üyemiz Sn. Sevinç Baykan
ÖZDEN, BALMEK Kurs Merkezimizi ziyarette bulundu. Sergi Salonlarımızı ve BALMEK Mağazamızı da gezen
Sn. Filiz Gencan AKIN ve Sn. Sevinç Baykan ÖZDEN Atölyelerimizde ürettiğimiz ve sergilediğimiz ürün ve
eserlerimiz hakkında bilgi aldı. Kendilerine güzel ziyaretleri için teşekkür ederiz.

Paylaş

Diğer Haberler

İlçeler de Balıkesir Pullusu Öğreniyor
İlçeler de Balıkesir Pullusu Öğreniyor

Gelecek nesillere aktarılması amacıyla Coğrafi İşaretli ürünümüz olan Balıkesir Pullusu eğitiminin 2. sini ilçelerden katılım sağlayan usta öğreticilerimizle gerçekleştirdik.

28/09/2023 16:02
Devamı
19 Mayıs'ta Gençlerimizle Bir Araya Geldik
19 Mayıs'ta Gençlerimizle Bir Araya Geldik

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutladığımız Milli Kuvvetler Caddesi’nde gençlerimizle
bir araya geldik. BALMEK olarak Ebru, Çarpana ve Filografi stantlarımızla yer aldığımız etkinlikte sporla beraber kültür ve sanatı da gençlerimiz ve vatandaşlarımızla dolu dolu yaşadık.

20/05/2024 10:50
Devamı
Savaştepe BALMEK Binamızdaki Kursiyerlerimizle Bir Araya Geldik
Savaştepe BALMEK Binamızdaki Kursiyerlerimizle Bir Araya Geldik

Savaştepe BALMEK Binamızda devam eden kurslarımızdan Nallıhan İğne Oyası ,Balıkesir Pullusu ve Geleneksel El Nakışları Kurslarımızı ziyaret ettik.
Kursiyerlerimizle ürettikleri eserleri ve istekleri konusunda istişarelerde bulunduk. Kadınlarımız üretmekten memnun.

20/12/2023 15:27
Devamı
Balıkesir Pullusu'na Coğrafi İşaret Alındı.
Balıkesir Pullusu'na Coğrafi İşaret Alındı.

Balıkesir’in; özgün değerlerini ortaya çıkarmak ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla birlikte hareket eden AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ‘Balıkesir Pullusu’na, Coğrafi İşaret alabilmek için gerçekleştirdiği çalışmalar ve girişimler meyvesini verdi. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret ile tescillenen Balıkesir Pullusu için Ankara’da özel bir lansman gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen lansmana; Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Cemil Başpınar, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mutlu Aydemir ve Mustafa Canbey ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz katıldı. 

AYDEMİR, BALIKESİR PULLUSU’NU DÜNYAYA DUYURACAK

Balıkesir Pullusu’nu bütün dünyaya duyurmak istediklerini söyleyen Vekil Aydemir “Emeği geçen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’a, Balıkesir Kent Konseyi’ne, BALMEK’e ve el emeği göz nuruyla Balıkesir Pullusu’nu üreten tüm kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

YILMAZ: BALIKESİR PULLUSU’NUN ORİJİNALLİĞİ BELGELENMİŞ OLDU

Balıkesir’e bir coğrafi işaret daha kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, söze Balıkesir Pullusu’na Coğrafi İşaret kazandırmak adına birlikte yola çıktıkları Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir’e teşekkür ederek başladı. Son iki ay içerisinde 2’nci önemli tescili almaktan duydukları mutluluğu ifade eden Başkan Yücel Yılmaz “Balıkesir için çok özel ve anlamlı bir an. Coğrafi işaret demek yerelin dünya ile buluşması demektir. Balıkesir Pullusu, dünyayla buluşmak üzere tescilli bir ürün haline dönüştü. Balıkesir Pullusu bizim; geçmişten geleceğe taşıdığımız, şehrimize özgü yerel bir ürünümüz, tescili Balıkesir’imize hayırlı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimizde üretilen bu tür ürünleri, dünya pazarına uygun hale getireceğiz. Balıkesir’in dünya markası olma yolunda hem Büyükşehir Belediyemiz hem de vekillerimiz hep birlikte çalışıyoruz. Çok fazla ürünümüz var hepsi için gayret göstermeye devam edeceğiz. Bizler bu değeri BALMEK kurslarımızda yaşatıyoruz. Allah nasip ederse kadınlarımız tarafından üretilen el emeği ürünleri dünyaya tanıtmak ve satmak istiyoruz. Yerelin güçlü ve özgün bir geleneği olduğunu tescilledi.” diye konuştu. 

MOTİFLERİ GİYİM EŞYASI VE AKSESUARLARDA DA KULLANILIYOR

Gelenekten Geleceğe Kültürel Mirasımız ‘Balıkesir Pullusu’nun; motifleri ile işleme tekniklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak konusunda oldukça önemli bir adım olan Coğrafi İşaret alınması sayesinde; geçmişte düğün ve nişan töreni giysisi olarak kullanılan Balıkesir Pullusu, koruma altına alınacak. Balıkesir Pullusu’nun en belirgin özellikleri; hayat ağacı motifi ile domates gülü olarak tabir edilen kabartma gül motifi. Pamuk dolgusu üzerine sim ile kaplanan motifler; kırmızı, fuşya ve pembe tonlarında ipek birman, saten ve Hint ipeğine; sim-sarma, tırtıl, metal pullar ve dantelle işleniyor. Günümüzde giyim eşyası ve aksesuarları başta olmak üzere birçok alanda bu işleme tekniği ile kullanılıyor.

Pandemi dolayısıyla BALMEK’te 750 adet Balıkesir Pullusundan tasarım maske ürettik.

Balıkesir Pullusu, Büyükşehir Belediyesi BALMEK’te 2015’ten bu yana Balmek eğitmenlerimizle kadınlarımıza kurs olarak verilmektedir.

28/02/2022 09:56
Devamı