Telefon
WhatsApp

Kasnak Kardeşliği Atölyesi Kuruldu

Kasnak Kardeşliği Atölyesi Kuruldu

Ak Parti Balıkesir Millet Vekilimiz Sn. Belgin UYGUR, Proje Onursal Koordinatörü Sn. Fatma Nur ŞILDAK ve Sn. Mehtap YILMAZ hanımefendilerin himayelerinde il protokol eşlerinin öncülüğünde Kasnak Kardeşliği lansman programımız "Eğitim İçin Bir İlmek Bir Umut"slonagıyla Kent Konseyinde gerçekleştirilmiştir.

Kasnak Kardeşliği Hikayesi

Geleneksel Türk Sanatları, Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinde kadınlar, duygu ve düşüncelerini bazen sözlü, bazen yazılı, bazen de çeşitli zeminler üzerine motiflerle bezeyerek dile getirmişlerdir. Elde yapılan basit nakış temel iğne teknikleri de bunlardan biridir.

Unutulmaya yüz tutmuş; Geleneksel Türk İşleme Sanatımız «Nesilden Nesile» bohça kültürü ve çeyiz sandık geleneği ile günümüze aktarılmıştır.

Balıkesir ili genelinde TEV işbirliği ile imkânları kısıtlı üniversiteli kız öğrencilere burs desteği verilmesi amacıyla; Binlerce yıllık Türk tarihimizin işleme sanatından yola çıkarak; şehrimizin Antik kentleri, Mitolojik hikayeleri, efsaneleri, destanları, kahramanları, doğal güzellikleri, denizi vb. değerlerinin hikayeleriyle özgün ve çağdaş̧ tasarım uygulamalarıyla hazırlanacak kreasyon ürünlerinin satışı ile burs geliri elde edilerek, üniversiteli 10 kız öğrencinin 4 yıllık eğitiminin desteklenerek «Eğitim İçin Bir İlmek Bir Umut» sloganlarıyla gönüllük hareketinin hayata geçirilmesi.

Paylaş:

Etiketler: